• Bugünün Konusu
  Ghrelin ve leptin vücutta karşıt bir ilişki içindedir, uyku yoksunluğu bu hormonları etkileyerek besin alımının artmasına neden olabilmektedir. Ghrelin insanlarda açlığı yöneten ve iştahı arttıran bir hormondur. Uyku süresinin kısalmasının gün içerisindeki ghrelin seviyelerini yaklaşık olarak %28 arttırdığı görülmüştür.
  Devamını oku
 • Bugünün Konusu
  Monosodyum Glutamat (MSG): Vücudumuzda ve birçok gıdada doğal olarak bulunan glutamik asidin sodyum tuzudur. Gıda katkı maddesi olarak tatlandırıcı, aroma verici olarak paketli gıdalarda E621 koduyla yer almaktadır. Peki nedir “Monosodyum glutamat”ın zararları? Oluşan zararlı reaksiyonlar nedeniyle bu lezzet arttırıcı, “alzheimer’dan parkinson’a, obeziteden diyabete, göz hasarından çocuklarda büyüme hormonunun baskılanmasına” kadar pek çok rahatsızlığa neden olabiliyor.
  Devamını oku
 • Bugünün Konusu
  Tuz, hiç kuşkusuz hayatımız için gerekli ancak eksikliği vücudumuz için ne kadar zararlıysa aşırı tüketimi de bir o kadar zararlı. Dünya Sağlık Örgütü; günde 5 gram tuz tüketilmesinin yeterli olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kişi başına düşen tuz tüketimi ise günlük yaklaşık 18 gram. Sağlıklı yaşam için tuz tüketimimizi azaltmamız şart! Çünkü yapılan çalışmalarda diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi ile inme riski yüzde 23, kalp damar hastalıkları riski yüzde 17 azalabiliyor.
  Devamını oku

Son Eklenen Yazılar