Bugünün Konusu

Yulaf, çözünür lifler, proteinler, doymamış yağ asitleri, vitamin, mineraller içeren besleyici değeri yüksek olan bir besindir. Yulafın içerisinde bulunan çözünen posa olan Beta glukan sindirim sisteminde, karaciğerde ve çeşitli dokularda oluşan kolesterol metabolizmasına etki eder, kolesterolü düşürür. Yulafın içerdiği zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığı yaşayan kişilerde iyileşme sürecinde kullanılan yulaf yüksek tansiyon, kabızlık, diyabet tedavilerinde kullanılır ,bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.


Yulaf ezmesi alırken dikkat!?

Hazır paketleri alırken üzerinde sade yulaf ezmesi yazmasına dikkat edin.Çünkü içine eklenen şekerli ve mısırlı karışımlar farklı kombinasyonlar yaratabiliyor.


Yapılan Çalışmalar

- Yulaf ezmesi ile yapılan bir çalışmaya göre 40 ve 60 gr yulaf ezmesi tüketen kişilerde kan glikoz, trigliserid, total kolesterol , LDL ve VLDL kolesterol başlangıç seviyeleri 3 hafta sonra anlamlı derecede azalmıştır.

- Tip 2 diyabetli bireylerde yulaftan zengin bir beslenmenin kan şekerini daha iyi dengelediği araştırmalarda da gösterilmiştir.

- Yapılan bir çalışmada, kahvaltıda, şekerli kahvaltılık gevreklerle yulaf ezmesi tüketimi karşılaştırılmış. Sonuç olarak kahvaltıda sade yulaf tüketen kişiler öğlen daha az besin tüketmişlerdir.

- Günlük takviye ile alınan 3 gram betaglukan ile tokluk kan şekerinde yüzde 36’ya, insülin salgısında ise yüzde 44’e varan düşüş sağlamaktadır. Ayrıca Tip 2 diyabet (şeker) hastalarında da öğün sonrası kan şekerinin hızla yükselmesini engellemiştir.

Son Eklenen Yazılar